Weer een stap voorwaarts in duurzaamheid en brandveiligheid isolatieproducten | 21-mei-2025 |

Op haar kennisdag, eind januari, deelde IsoBouw, producent van isolatiemateriaal voor de bouw, kennis over brandveiligheid en duurzaamheid. Twee thema’s waarin het bedrijf nieuwe ontwikkelingen te melden heeft. Met de GreenLine producten behaalt IsoBouw uitzonderlijke CO2-reductie en de Xire brandwerende techniek is nu zo ver ontwikkeld dat het de stap kan zetten naar in de Nederlandse bouw.
Tijdens de Kennisdag kregen bezoekende dakenprofessionals informatie over toekomstige ontwikkelingen met betrekking tot brandveilig en duurzaam isoleren. Sprekers op het gebied van brandveiligheid, duurzaamheid, de verzekeringsbranche en de praktijk deelden hun kennis in de ochtendsessie.
Rob van Lith, van Alba Concepts, wees de aanwezigen op het belang van het verminderen van onze CO2 footprint. Een internationaal gemaakte berekening die elk land een CO2 budget toewijst waarbinnen we moeten blijven. Hiermee blijven we binnen de hoeveelheid koolstofdioxide die wereldwijd nog uitgestoten mag worden om opwarming van de aarde te beperken. De 1,5°C-doelstelling van het Klimaatakkoord van Parijs is dan te realiseren. Dit budget wordt berekend op basis van de totale resterende emissies voordat kritieke klimaatdrempels worden overschreden. Van Lith: “Als we niet binnen het CO₂ budget kunnen blijven, lopen we tegen een CO₂ lockdown aan. Als je pas in 2029 zou beginnen heb je vier of vijf jaar gemist en wordt de uitdaging alleen maar groter.” Hij vroeg de zaal op de kennisdag “Wie heeft een circulaire ambitie?” en slechts een paar vingers gingen in de lucht. Veel meer aanwezigen reageerden positief op de vraag “Wie ziet de urgentie van een duurzame bouwketen?” Van Lith: “Dat is interessant, jullie vinden het wel urgent, maar jullie hebben geen ambitie om er iets aan te doen.” Zijn bedrijf ondersteunt ondernemers om de duurzame doelen te helpen realiseren. De keuze voor een duurzaam producten kan een kans bieden naar de opdrachtgever toe. Die kan rekenen op een goede besparing van CO2 en dat kan, zeker in de nabije toekomst hét verschil maken of je een opdracht binnenhaalt of niet.
Herbruikbaar EPS
IsoBouw haakt hierop aan met de ontwikkeling van haar Greenline producten. Deze zijn gemaakt met een substantieel deel gerecyclede content. Hugo Smits, Projectmanager R&D bij IsoBouw en betrokken bij de ontwikkeling van Greenline en het brandwerende Xire: “We zijn in staat bij nieuwe producten minstens 30 procent gerecyclede content toe te passen en deze producten, na einde levensduur, weer voor 100 procent terug te nemen voor recycling en productie van nieuwe isolatieplaten. Op deze wijze is de circulaire economie, met EPS isolatie, al een realiteit.” “Met de ‘Use4ReUse’ campagne hergebruikt IsoBouw op dit moment al de restmaterialen die van de bouw afkomen. Ze worden vermalen tot kleine EPS brokjes die met toevoeging van virgin materiaal weer tot nieuwe isolatieplaten kunnen worden verwerkt.
Een tweede recyclingmethode
“Er is nog een tweede loop van EPS materiaal in Europa die we ‘Recycling Extrusion’ noemen. Hierin zit alle EPS die vrijkomt uit de markt. Van isolatiekratten uit de visindustrie, bijvoorbeeld tot verpakkingsmateriaal en trays die in de tuinbouw worden gebruikt. De kratten, trays en verpakkingen omvatten een gigantische hoeveelheid recyclebaar EPS in Europa. Het gaat om 35 kiloton per jaar. Omgerekend naar daken zou je daarvan bijna 8.5 miljoen vierkante meter aan dakisolatieplaat kunnen produceren.
Onze moedermaatschappij BEWI holding, kent een aparte divisie ‘circular’ die bezig is in Europa en zelfs wereldwijd de EPS uit de verbrandingsovens te houden. Dat bespaart bijzonder veel energie. Ze ontwikkelden een proces waarbij deze EPS producten worden omgesmolten tot een nieuwe PS grondstof. Vorig jaar is BEWI een productielijn opgestart om de grondstof in groot volume te kunnen produceren.”
Tool brengt besparing in beeld
Dakdekkers kunnen daarmee het verschil maken. “Als zij hun opdrachtgevers vertellen over een alternatieve dakisolatie die 30 procent CO2 reduceert, denk ik dat partijen verrast zullen zijn. Er is winst te behalen op het platte dak. Om dat bewustzijn te vergroten is op de website van IsoBouw een CO2-saver tool beschikbaar.
Hierin vul je de gegevens in van een dak. De tool vertaalt de gegevens en geeft van de geselecteerde producten de milieuprestaties weer, zoals de MKI-score, Paris proof CO2-emissies en de GWP CO2-emissies. Daarnaast biedt de tool de gelegenheid om deze prestaties te vergelijken met alternatieve producten. Je kunt met EPS eenvoudig tonnen CO2 besparen op een groot dakproject.
Vertegenwoordigers van dakdekkersbedrijven kunnen dit aan opdrachtgevers voorrekenen. De gegevens zijn gebaseerd op algemeen beschikbare gegevens uit de Nationale Milieudatabase. “Wij hebben daar nu 29 producten in staan. De besparing aan CO2 op het dak kan groot zijn. We hopen dat de markt deze data steeds vaker zal gebruiken bij het maken van de keuzes voor duurzame dakbedekkingsystemen.”
Rob van Lith van Alba voorspelt dat rekenprogramma’s voor beheer en onderhoud van vastgoed, vanaf 2025, naast planmatig onderhoud, ook de milieu impact van het onderhoud mee gaan nemen. Smits: “Dit zal voor dakdekkersbedrijven betekenen dat zij de milieuimpact van de gekozen dakmaterialen voor de renovatie zullen moeten onderbouwen. IsoBouw producten kunnen nu al de laagste milieu impact aantonen en met Greenline producten zullen we nog betere milieuprestaties realiseren”
Brandwerendheid vereist
Het tweede thema van de ochtend betrof brandveiligheid op het dak. Veel informatie werd gedeeld over branden door zonnepanelen en hoe de verzekeringswereld hiernaar kijkt. Op kritieke plekken op het dak is de roep om brandwerende isolatie groot. “Normaal EPS brand niet, maar het trekt wel weg”, zegt Smits. “Bij het waterdicht verbinden van dakdoorvoeren met de dakbedekking gebruikt de dakdekker een brander. Daar kunnen de vlammen door het dak schieten of de isoaltie wegtrekken. Er is daarom de eis dat je hier materiaal gebruikt dat niet beschadigt bij grote hitte. En zo zijn er tal van plaatsen waar je brandwerende isolatie zou willen toepassen.”
Elke parel gecoat
EPS (geëxpandeerd polystyreen) is een in de bouw veel gebruikt (isolatie) materiaal dat voor zeer veel toepassingen geschikt is. Maar in toepassingen waar een onbrandbaar product vereist is, werd dikwijls voor andere materialen gekozen. IsoBouw ontwikkelde een coating op basis van zand en water, waarmee EPS op korrelniveau een onbrandbaar jasje krijgt. Het nieuwe materiaal werd onder de naam Xire, de verbeelding van het Engelse ‘no fire’, geïntroduceerd. “Een door en door brandwerend materiaal. In brandwerenheid testen bij het laboratorium van Effectis haalden we heel goede resultaten; 30 minuten brandwerendheid is haalbaar in het zogenaamde Promat dak-wand WBDBO detail.”
Volume voor de markt
De bezoekers aan de kennisdag konden in Oldenzaal de nieuwe productielijn voor de productie van Xire gronstof en XireTop platen bewonderen. “Deze technologie is uniek in de wereld. Wij zijn de enigen die dit kunnen”, zegt Smits trots. “Na bijna 20 jaar productontwikkeling en jaren van proefdraaien, zijn we nu echt in productie.” Tijdens het bezoek aan de productiefaciliteit in Oldenzaal zien bezoekers een filmpje met de eerste stap van astronaut Neil Armstrong op de maan met de historische woorden: ‘One small step for man, one giant leap for mankind.’ “Zo voelt het wel: We gaan nu die ‘next step’ zetten. Er zijn meerdere toepassingen mogelijk, maar we beginnen op het platte dak met XireTop. We hebben een substantieel volume op voorraad liggen. Het product beschikt over een Efectis declaratie voor het 30 minuten brandwerende dakdetail en we zijn bezig met de KOMO-certificering.” IsoBouw introduceerde de daktoepassing op DAKEN & ZAKEN eind 2024. “De handel en dakdekkersbedrijven hebben er positief op gereageerd, want het brengt een logistiek veroordeel met zich mee. Bij iedere order kunnen er nu een paar XireTop platen meegezonden worden voor toepassing bij de dakdoorvoeren. Dat scheelt de ververkers veel tijd. Wij zijn hiermee een totaal leverancier voor het hele pakket voor het dak, inclusief de XireTop platen voor bij de af- en doorvoeren en WBDBO-detailleringen. Een 30 minuten brandwerend product met de nodige certificaten, dat bovendien ook nog middels de Use4ReUse service gerecycled kan worden en daarmee circulair is.”
« Overzicht